Дагалдах хэрэгсэл. Брэндүүд. Загвар ба хэв маяг. Харилцаа. дэлгүүр хэсэх

Ангийн төрсөн өдрийн сэдэв. Хичээлийн цаг "Төрсөн өдөр

"Төрсөн өдөр"

Огноо: 2017.10.21

Анги: 6а

Сургууль: №4

Зорилтот : "Төрсөн өдөр"-ийн баяр.

Даалгаварууд:

  • Ангийн багийг бүрдүүлэх.
  • Багийн сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгох.
  • Хамтын бүтээлч үйл ажиллагааны бүтээлч чадвар, ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: тараах материал, самбар, танилцуулга.

Танилцуулга хэсэг.

Сайн уу залуусаа. Бид төрсөн өдрөө тэмдэглэхээр энд ирлээ. Өнөөдөр бид зун, намрын төрсөн өдрөөр зочилж байна.
Төрсөн өдөр гэж юу вэ?
Би эргэлзээгүйгээр хариулах болно:
Боксын өдөр, бялуу,
Инээмсэглэл, цэцэгсийн өдөр!

Гол хэсэг.

Манай анги хамгийн шилдэг нь гэдгийг бид бүгд мэднэ! Тэгвэл өнөөдөр бидний төрсөн өдрийн ямар хүмүүс хамгийн шилдэг нь болохыг олж мэдье. 6, 7, 8, 9, 10-р сарын төрсөн өдрүүд самбарт очдог. Тухайлбал: Андреева Полина, Бондаренко Арсений, Исаева Валерия, Малышева Марина, Подкорытов Дмитрий, Радаева Елизавета нар.

Энд танд хийх эхний даалгавар байна:

Оньсого тааварлаарай, гэхдээ болгоомжтой байгаарай, зальтай оньсого.

1. Хэрээ нисч, нохой сүүл дээрээ сууна. Энэ байж болох юм? (Нохой сүүл дээрээ сууна.)

2. Цонхон дээр сууна: сүүл нь муур шиг, хамар нь муур шиг, чих нь муур биш, муур шиг. Энэ хэн бэ? (Муур)

3. Хоёр хус ургадаг. Тэд тус бүр дөрвөн овойлттой. Хэр их вэ? (Хусан дээр боргоцой ургадаггүй.)

4. Өлөн элгэн дээрээ хэдэн өндөг идэж болох вэ? (Ганцхан зүйл: эхнийх нь дараа энэ нь өлөн гэдсэнд байхаа болино)

5. Шувууг айлгахгүйн тулд мөчрийг хэрхэн сонгох вэ? (Түүнийг нисэхийг хүлээх хэрэгтэй)

6. Борооны үеэр туулай ямар модны дор суудаг вэ?(нойтон дор)

7. Нохой яагаад гүйдэг вэ? (Газар дээр)

Залуусдаа хариулт өгсөнд баярлалаа. Одоо бид тантай хамт 3 багт хуваагдаж байна.

Баярын ширээгүйгээр төрсөн өдөр гэж юу вэ? Тодорхой хугацаанд баярын цэс, "P" үсгээр эхэлсэн хоолны нэрсийг гаргах шаардлагатай. Дараа нь багийн нэг оролцогч ширээн дээр ирээд ээлжлэн жагсаалтаа зарлана. Сүүлчийн үгийг хэлсэн хүн ялна.

Одоо дараагийн даалгавар:

Би баг бүрт бөмбөлөг өгдөг, тус бүр нь ээлжлэн бөмбөлөг дээр зөвхөн нэг элемент зурах ёстой. Үүний үр дүнд багийн сүүлчийн хүн инээдтэй царайтай байх ёстой. Анхаар, хэрэв хэн нэгэн нь нэгээс олон элемент зурвал түүний баг хасагдана.

Сайн байна! Та бүгд мундаг байна, дараагийн тэмцээн.

Та мөн дараалан зогсож, төрсөн өдрийн хүмүүс зогсож, нэг нь багийн өмнө - хүн бүртэй тулгардаг, хоёр дахь нь - төгсгөлд нь бас нүүр тулдаг. Би төрсөн өдрийн анхны картуудыг үгээр өгдөг. Тэд дараагийн, дараагийнхыг харуулна. Энэ тохиолдолд та дуу авиаг хэлж чадахгүй, зүгээр л найз руугаа эргэж, үгээ харуулж, нүүр буруулах хэрэгтэй. Сүүлчийн төрсөн өдрийн хүү багийн сүүлчийн гишүүнээс энэ үгийг сурмагцаа анхны төрсөн хүү рүү гүйж очоод чихэнд нь хэлдэг. Хэрэв үг зөв бол жагсаалтын дараагийн үгийг санал болгож байна гэх мэт.

Та бүгд ямар хурдан юм бэ! Одоо бидний төрсөн өдөрт баяр хүргэх цаг болжээ. Бид бүгд баяр хүргэхээс гадна баяр хүргэх дуртай. Энэ өдөр хайртай хүмүүсээсээ халуун дулаан үг, хүслийг хүлээн авах нь маш чухал бөгөөд тааламжтай байдаг. Би чамд одоо өгөх цаасан дээр манай төрсөн өдрийн хүмүүст зориулж бяцхан хүслээ бичихийг санал болгож байна. Тэгээд бид бүхэл бүтэн хүслийн модыг авдаг!

Навчийг чинь модонд наацгаая. Магадгүй хэн нэгэн төрсөн өдрийн хүмүүст ямар нэг зүйлийг чангаар хүсэхийг хүсч байна уу?

Эцсийн хэсэг.

Тиймээс бидний төрсөн өдрөө шагнах цаг болжээ! Самбар дээр гараад ир. Би чамд зориулсан тусгай шагналтай! Би хамгийн эхэнд өнөөдөр бид ангийн хамгийн шилдэг төрсөн өдрийг тодорхойлох ёстой гэж хэлсэн. Тиймээс дипломыг гардуулав ....

1-р ангийн танхимын цагийн арга зүйн хөгжил

Сэдэв:Төрсөн өдөр.
Зорилго: 1) хүүхдүүдийн төрсөн өдөрт баяр хүргэж, багийг нэгтгэх;2) хүүхэд, эцэг эхийн харилцааны бүтээлч, харилцааны чиг үүргийг хөгжүүлэх;3) идэвхтэй бүтээлч зан чанарыг төлөвшүүлэх, нөхөрлөл, нөхөрлөлийн мэдрэмжийг бий болгох, эцэг эх, хүүхдүүдийн багштай харилцах харилцааг бэхжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:Баяраар чимэглэсэн самбар, төрсөн өдөрт зориулсан медаль, шоколад, ширээнд зориулсан амтат амттан, баярын хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, хөгшин эмэгтэй Шапоклякын хувцас ба зөөлөн тоглоом Харх Лариска, Бяцхан улаан малгайт, тэмцээнд зориулсан даалгавар, "Chamomile" , "Савыг хэн угаах ёстой вэ?" үлгэрийг тайзнаа тавих бараа материал.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч. Хүүхдүүдийг амралтанд бэлтгэх.
2. Ангийн хүүхдүүдийн хэлсэн үг.

Залуусыг хараарай:

Тэд бүгд ямар сайхан хувцасласан бэ!

Залуусыг хараарай:

Жилийн дотор тэд өсч, хүчирхэгжсэн.

Алив, том тойрог дээр босоорой,

Хөгжимийг илүү чанга тогло!

Хөгжилтэй найзууддаа зориулав

Бид талх жигнэх болно.

Хүүхдүүд "Каравай" дугуй бүжиг тоглодог.
3. Хуучин эмэгтэй Шапоклякийн шүүх хурал. К.Ш.:Юун чимээ вэ? Ямар инээд вэ? Амралттай юм шиг байна, юу вэ?Д:Тийм ээ! Өнөөдөр бидний төрсөн өдөр!К.Ш.:

Өнөөдөр үүр цайх үед гэнэт

Салхи цонхоо онгойлгов.

Дэлхийн өргөн уудам дээгүүр

Тогоруунууд ярьж байв.

Тэд унасан юм биш үү

Бидэнтэй хамт өгсөн

Таны төрсөн өдөр, гайхалтай өдөр

Энэ дугтуйг будсан уу?

Миний авчирсан дугтуйг хар даа. Тэр хэнийх вэ? Хэнээс... хэнээс...? Энэ ичмээр юм, би мартчихаж! Өө энд нэг сэжүүр байгаа юм шиг байна ( ар талд нь оньсого уншдаг): Энэ бол Пиноккиогийнх, мэдээжийн хэрэг, би яаж мартах билээ! Тэр бидэнд юу бичсэн бэ?

Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе

Тиймээс би авахыг хүссэн

Гэхдээ би зогсоох хэрэгтэй болсон

Би үлгэртэй учрах хэрэгтэй байна.

Мөн би чамд энэ ид шидийн цэцгийг бэлэглэж байна.К.Ш.:Өө, тэр хаана байна? Шапокляк гарч ирээд бүжиглэж, дуулдаг. В.:Аа! хүлээгээгүй! Амралт хүсч байсан! Чиний хувьд ямар ч амралт байхгүй, учир нь би чиний цэцгийг хулгайлсан! Тэгээд би бууж өгөхгүй! Ха ха ха!К.Ш.:Буцааж өгөөч.В.:Буцааж өгөхгүй! К.Ш.:Тэгээд би буцааж өг гэж хэлье!В.:Өө, айсан! Би чам руу хархлах гэж байна - Лариска! Хөөх!К.Ш.:Фү, чи ямар хортой, муухай хөгшин эмэгтэй вэ! Энд бид таныг баяртаа урьдаггүй, тийм ээ, хүүхдүүд ээ?В.:За, сайн бодоорой! Энд юу сонирхолтой байх вэ?К.Ш.:Гэхдээ битгий хэлээрэй! Гэхдээ бид бялуутай болно!В.:Бялуу?! Бид бялуунд дуртай биз дээ, Лариска?К.Ш.:Мөн хэн ч чамд өгөхгүй!В.:За яахав, би чиний цэцгийг өгье, гэхдээ ... нэг болзолтой ...К.Ш.:За яахав, ярь!В.:Хөөх! Над руу битгий хашгир, тэгэхгүй бол Лариска чамайг идэх болно! Хүүхдүүдээ миний шалгалтыг өг, тэгвэл би чамд цэцэг өгнө. Та санал нийлж байна уу?К.Ш.:За, бид зөвшөөрч байна. Юу бодож байгаагаа хэлээрэй!В.:Таныг амралт байгаа болохоор хүүхдүүд хэрхэн бэлдсэнийг хармаар байна. Төрсөн өдрийн хүмүүстээ ямар баярын бэлэг бэлдсэнээ үзүүлээрэй.
4. Үлгэр тайзнаа тавих. Хүүхдүүд "Савыг хэн угаах ёстой вэ?" үлгэрийг үзүүлдэг.

Савыг хэн угаах ёстой вэ?

ҮЛГЭР

Зохиогч. Өндөр уулсын цаанаНогоон ойн цаанаТэнгэрт биш, газар дээрНэг тосгонд нэгэн өвгөн амьдардаг байв.Бүтэн өдөржин хөгшин эмэгтэйн асуудалд,Тэгээд өвгөн чихээ мааждаггүй.Тэр толгод дээр сууж,Балалайка дуугарч байна.Хөгшин хүн.Хөгшин эмэгтэй. Өвөө, чи дуу алдахаас залхуу байна уу?Хөгшин хүн.Загварлаг бренди, загварлаг бренди... Хөгшин эмэгтэй. Өдөржин шуугилдаж байна... (Санаа алдаад өвгөн рүү эргэв.)Хангалттай, оройн хоолондоо суу!Хөгшин хүн. Будаа амтлах нь миний хувьд гэм биш.
Тэд ширээний ард суугаад будаа иддэг.
Хөгшин хүн. Будаа сайхан байсанШирээнээсээ буу.Хөгшин эмэгтэй. Одоо чиний ээлжБи будаа чанасан!Тэгэхээр миний хөтөвч зоригтой ...Хөгшин хүн. Энэ бол эрэгтэй хүний ​​ажил биш.Би савыг угаахгүйТэгэхээр таны ээлж.Хөгшин эмэгтэй. Сонсооч, өвөө, тоглоцгооё.Бид чамтай чимээгүй байх болноХэн түрүүлж ярих вэТэр савыг угаах болно.Хөгшин хүн. Би ч гэсэн зөвшөөрч байнаБид ярихаа больсон.Нэг хоёр гурав дөрөв тав,Бид чимээгүй болж эхэлдэг ...
Хөгшчүүл чимээгүйхэн вандан сандал дээр сууж, ач охин нь өрөөнд гүйв.
Настя. Сайн уу эмээ...
Хөгшин эмэгтэй чимээгүй, охин гайхаж байна.
Настя.… Тэгээд өвөө! Энд өдрийн хоолонд юу байгаа вэ?Кейт. Тэд өдрийн хоол идэхгүй байна!Зуух халаагаагүй байна, хараарайМөн ваннд ус байхгүй,Мөн саравчинд үхэр мөөрдөг.Энд юу болсон бэ?
Охид юу болсныг тааварлаж, бие бие рүүгээ нүд ирмэв.
Настя. Тэд энд сайхан унтаж байгаа бололтой.Катя, тэр малгайг хараач!
Тэр өвгөний толгойноос малгайгаа авч Катяад өгөв.
Кейт. Тэгээд ямар балалайка вэ!Алив, Настя, тогло!
Настя балалайка авдаг.
Настя. Нүдний шилээ хар даа, Катюша!Бүх зүйл сайн байна, битгий хог хая!
Тэр хөгшин эмэгтэйн нүдний шилийг тайлж Кейт зүүв.
Настя. Та, Катюша, тэдний дотор үзэсгэлэнтэй,Бүр эрүү хүртэл унжсан.
Хөгшин хүмүүс сүүлчийн хүчээ бариад чимээгүй байна. Кейт. Настя, өөр юу авах вэ?Ор руу хар л даа...Настя. Өвөөгийн нэхий дээлӨнгөрсөн жилийн тугалаас.Кейт. Бид давхар хувцастай сайн ажиллах болно.Настя. Өвөө уурлах болов уу?Кейт. Тэднийг унтаж байхад бид үүдэнд байна ...Хөгшин хүн. Үгүй ээ, би одоо амаа хамхихгүй!
Тэр Настягийн гараас нэхий дээлээ шүүрэн авав.
Би нэхий дээлдээ юу өгөх вэ?Үгүй! Энэ байх ёсгүй!Настя. Үүнийг авахгүй байцгаая, тийм л байх болно.Хөгшин эмэгтэй. Хөгшин хөтөвч угаахаар босоод ир!Хөгшин хүн. Алдагдсан, угаах хэрэгтэй болно ...
Савыг угаана.
Хөгшин эмэгтэй. Тиймээс, ийм байгаарай!
Бүгд хөгжилтэй инээдэг.
Настя. Үлгэр бол худал боловч түүний дотор санаа,Кейт. Биднийг сонссон хүн бүр - сургамж!Хөгшин хүн. Залхуу бол чиний найз биш!Хөгшин эмэгтэй. Өвгөнөө, юу савыг угаасан бэ?
5. Төрсөн өдөрт зориулсан тоглоом, даалгавар. В.:За, чи яаж дуулахаа мэддэг, гэхдээ чи ямар хөгжилтэй, авхаалжтай вэ, бид үүнийг одоо шалгах болно!Чамомилын дэлбээ дээрх оньсого-онигоо: 1. Арванхоёрдугаар сар ирлээ. Гурван бумба цэцэглэв, дараа нь өөр. Хэдэн цэцэг цэцэглэсэн бэ?2. Хоосон шилэнд хэдэн самар байна вэ?3. Нэг илжиг 10 кг хөвөн, нөгөө нь 10 кг элсэн чихэр ачиж явсан. Хэн илүү хүнд ачаа үүрсэн бэ?4. Ханан дундуур өнгөрөх төхөөрөмжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?5. Мяу, муур биш үү? Тоглоомууд: 1. Лонхыг харандаагаар цохино.2. Бөмбөлөг бүхий буухиа.
6. Төрсөн өдрийн хүмүүст бэлэг өгөх.

Тогтоолыг сонсоно уу:

Шагнадаг

бүх шалгалтыг амжилттай давсан

төрсөн өдрийн медаль, шоколад:

Тихончук Ирина Поддубный ВсеволодПензина Милена Цэвелева ВикторияТрегуб Михаил Попов Юрий Латышева Диана Астахов АлександрПозов Георгис
Хүүхдүүд "Хөгжилтэй нугас бүжиг" хийж, ширээнд уригдаж, эцэг эхийнхээ бэлдсэн амттанг хүлээж байна.

Хичээлийн цаг-5-р ангийн "Төрсөн өдрийн аялал" тоглоом

Зохиогч: Юлия Сергеевна Матросова, орос хэл, уран зохиолын багш
Ажлын газар: MBOU "KSOSH", Сплавной суурин, Красноярскийн нутаг дэвсгэр

Тодорхойлолт:Би "Төрсөн өдөр рүү аялах" ангийн цагийн тоглоомын хураангуйг толилуулж байна. Энэхүү хөгжил нь ангийн багийг нэгтгэх, оюутнуудын үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэхэд тусална. Тоглоомын ерөнхий явц бол төрсөн өдрийн мэндчилгээ бүхий "Найрамдал" далайг даван хүүхдүүдийн "аялал" юм. сайхан цагхичээлийн жилд хоёр удаа болдог. Нэг нь шинэ жилийн өмнө төрсөн хүүхдүүдэд, хоёр дахь нь дараа нь төрсөн хүүхдүүдэд зориулагдсан.
Зорилтот:Оюутнуудын бие биедээ анхааралтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, хамтарсан тоглоомонд харилцаа холбоо тогтоох, зохицуулах.
Даалгаварууд:
1. Оюутнуудын хувийн чанар, баг доторх харилцаа холбоог үргэлжлүүлэн судлах.
2. Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, уран сэтгэмж, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.
Ангийн цагийн тоглоомыг явуулахын тулд та дараахь зүйлийг хийх ёстой.
1. Найрамдлын далайн газрын зураг, таван арал, бөмбөлөг, утас, хуванцар, түлхэгч болон энгийн харандаа, хоёр зургийн цаас, эсгий үзэг, наалт.
2. Далайн аялах чимээ, цахлайн хашгиралт, "Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе" дууны бичлэгтэй хөгжим, Барбарики.
Тэмдэгтүүд:хөтлөгч (ангийн багш), тоть (энэ нь амьд, эрч хүчтэй хүүхэд байх ёстой) болон залуусаас бүрдсэн багууд. Шүүгчийн талаар бодох хэрэгтэй - үүнд эцэг эх, бусад ангийн сурагчид багтаж болно.

Хичээлийн цагийн явц

Багш:Сайн байна уу эрхэм залуусаа! Өнөөдөр бидний баяр хүргэх хичээлийн цаг нь 6-р сараас 12-р сар хүртэл шинэ оны өмнө төрсөн оюутнуудад зориулагдсан болно. Та бүхний төрсөн өдрийн мэндийг чин сэтгэлээсээ хүсч байна! Хэнд аль хэдийн байгаа вэ? Гараа өргө! Тэгээд өөр хэн урд байна вэ? Гараа өргө, бид хэд байхыг харах болно. Нэг дуугаар хэлье: Баяр хүргэе! ("Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе" дуу сонсогддог - Барбарики).
Тоть энэ үйл явдлын баатруудад баяр хүргэхээр бидэн дээр ирэв. Энэхүү ухаалаг шувуу бидэнд Найрамдлын далайг даван туулахад өнөөдөр туслах болно. Бид янз бүрийн ид шидийн арлуудыг хүлээж байна.
Тоть:Сайн уу? Залуус та бүхэндээ олон хоног, бүтэн жил хүлээсэн төрсөн өдрийн мэнд хүргэе. Та бүхэнд хамгийн сайн сайхан бүхнийг хүсэн ерөөе. Би чамайг тоглохыг урьж байна!
Багш:Гэхдээ энэ аялалыг хийхийн тулд хоёр багт хуваагдъя. Баг бүр ахмад болон таны хөлөг онгоцны нэрийг сонгоно.
За, сайн байна! Одоо бид таван арал дээр зогсох хэрэгтэй болно. Арал бүр дээр та даалгавар, оньсого, тэмцээн олох болно.
Тоть:Чамаас нэг жижиг хүсэлт байна: хөгжим өмнөхөөсөө чанга дуугарсны дараа л ажил хийж эхэлдэг, харин хөгжим зогссоны дараа та ажлаа зогсоод суу.
Багш:Бидний аялал эхэллээ! Бид эцэс төгсгөлгүй далай дээр хөвж байна гэж төсөөлөөд үз дээ (хөгжмийн чимээ шуугиан), давалгаа хөлөг онгоцон дээгүүр тоглож, цахлайнууд тэнгэрт нисч байна. Тэгээд анхны арал тэнгэрийн хаяанд гарч ирнэ.
Тоть:Энэ бол "Аз" арал (та арлыг газрын зураг дээр өнгөт соронзоор тэмдэглэж болно). Усан онгоцнуудаас бууж, эхний даалгавраа гүйцээцгээе. Үүнд баг бүрээс 4 хүн 8 хүн оролцоно. Оролцогчдыг ахмад сонгоно.
Тэмцээн "Дашрамд хэлэхэд энэ хэний шагнал вэ?"
Хэд хэдэн сандлуудыг тойрог хэлбэрээр байрлуулж, оролцогчид дээр сууна.
Дунд нь өөр нэг сандал байрлуулж, дээр нь шагнал тавьдаг.
Тоть шүлгийг уншиж, "гурав" гэсэн тоог хэлэхэд оролцогчид шагналыг авах ёстой. Үүний дагуу гишүүн нь хамгийн уян хатан болж, энэ шагналыг авсан баг ялна)
Шүлгийг тоть уншдаг.
Би чамд түүх ярих болно
Хагас арван хэллэгээр.
Би гурав дахь тоог л хэлье
Шагналаа яг одоо аваарай!
Яруу найргийг санахыг хүссэн үедээ
Тэд шөнө болтол бидон хийдэггүй,
Мөн тэдгээрийг өөртөө давт
Нэг, нөгөө, илүү сайн .... долоо!
Мөрөөдөж буй залуу хатуурчээ
Олимпийн аварга болоорой.
Хараач, эхэндээ бүү зальтай бай,
"Нэг, хоёр ... марш!" гэсэн тушаалыг хүлээнэ үү.
Нэг өдөр галт тэрэг буудал дээр
Би гурван цаг хүлээх хэрэгтэй болсон ...
За найзууд аа, та шагналаа авлаа
Би чамайг тав гэж үнэлсэн.
Багш:Сайн хийлээ! Бидний далайн аялал үргэлжилж байна (хөгжмийн эгшиг). "Savvy" арлын өмнө. Бид хоёр дахь шалгалтыг хүлээж байна. Далайн эрэг дээр гарч, дараагийн даалгавраа даван туулахыг хичээцгээе.
Тоть:Уралдаан "Таадаг! »

Хамгийн олон асуултанд зөв хариулсан баг энэ тэмцээнд түрүүлнэ.
1. Хэдэн хүн манжин татсан бэ? (гурван)
2. Боов нь хүзүүндээ нум эсвэл зангиатай байсан уу? (юу ч байгаагүй, тэр хүзүүгүй)
3. "Чоно ба долоон хүүхэд" үлгэрт чоно хэдэн хүүхэд идсэн бэ? (зургаа, нэг нь зугтсан)
4. Цокотуха ямар тохиолдлоор зочдыг цуглуулсан бэ: нэрийн өдөр эсвэл хурим уу? (нэрийн өдөр)
5. Малвина шаргал үстэй юу? (цэнхэр үс)
6. Айболит хэнийг эмчилсэн бэ? Хүүхэд эсвэл насанд хүрэгчид? (тэр амьтдыг эмчилсэн).
7. Цаг 13 удаа цохиход юуг харуулах вэ? (тэдэнд засах цаг нь болсон)
8. Тумбелина мэнгэтэй амьдарч байхдаа хэдэн үр тариа идсэн бэ (ерөөсөө биш, тэр түүнтэй хамт амьдардаггүй, хараацайгаар ниссэн)
9. Шапокляк хэнийг уяагаар жолоодож байсан - муур эсвэл нохой (Лариска харх)
10. Баавгайн баавгайн овойлт ямар газар цохисон бэ? (духан дээр)
11. Муурын зулзага хуцдаг уу эсвэл хашгирав уу? (тэр бувтнадаг)
Багш:Тэгэхээр бид гурав дахь арал руу явж байхдаа том хөлөг онгоцны зорчигчид юу хийдэг талаар бодъё? Тийм ээ, хөгжилтэй, дуулдаг. Мөн манай хөлөг онгоцууд үл хамаарах зүйл биш юм.
Дууны уралдаан "Хэн илүү вэ!"
Тоть:Энэхүү тэмцээн нь бидний төрсөн өдөрт зориулагдана. Баг бүрийн гишүүн төрсөн өдрийн дуу дуулах ёстой. Дууг хамгийн сүүлд дуулсан баг ялна.
Багш:"Хамгийн их" гурав дахь арал энд байна! Энд бид даалгавраа дуусгах ёстой "хамгийн том рекорд"(энэ тэмцээнд танд бөмбөлөг, утас, хуванцар, түлхэх хавчаар, энгийн харандаа хэрэгтэй болно).
Тоть:Баг бүрээс ахмад нэг оролцогчийг "өгдөг" бөгөөд хоёр оролцогч өрсөлддөг. Даалгаварууд:
-Хэн хөлөө шалнаас дээш өргөөд, гараараа юу ч барьдаггүй сандал дээр илүү суух вэ?
Хэн нэг урт утсаар таван зангилаа хурдан уях вэ?
-Хэн бөмбөлөг (утсаар биш) 10 секунд илүү өргөж, барих вэ?
Хэн хамгийн урт хуванцар хиамыг хагас минутын дотор өнхрүүлж чадах вэ?
-Хэн нэг минутын дотор энгийн харандаа руу илүү олон түлхэх хавчаар хийж чадах вэ?
Багш:Сайн хийлээ! Би чамайг яаж хичээж байгааг харж байна. Бид аль хэдийн хагасаас илүү замыг туулсан бөгөөд дөрөв дэх арал биднийг хүлээж байна. Харин түүн рүү явахад маш хол байна, гал тогооны өрөөнд очиж сэтгэлээ сэргээе (энд та цайны үдэшлэг хийж болно).
Тоть:Энэ хооронд та эдгэрч байгаа тул асуултанд хариулахыг урьж байна. Би баг бүрээс ээлжлэн асуулт асууна. Та маш хурдан хариулах хэрэгтэй. Хамгийн зөв хариулттай хүн ялна.
Асуултууд.
Асуулт: Ямар тохиолдолд хүн толгойгүй өрөөнд байж болох вэ?
Хариулт: цонхоор харж байхдаа.
Асуулт: Өдөр, шөнө яаж дуусдаг вэ?
Хариулт: зөөлөн тэмдэг.
Асуулт: шаазгай нисдэг, муур сүүл дээрээ суудаг. Энэ боломжтой юу?
Хариулт: муур сүүл дээрээ сууж байгаа бол магадгүй.
Асуулт: Катенка хэдэн сард хамгийн бага ярьдаг вэ?
Хариулт: хамгийн богино хугацаанд - 2-р сар.
Асуулт: Тэд морь худалдаж авахдаа ямархуу байдаг вэ?
Хариулт: нойтон.
Асуулт: Тэмээн хяруул өөрийгөө шувуу гэж хэлж чадах уу?
Хариулт: Тэр чадахгүй, тэр ярьж чадахгүй.
Асуулт: Далайд ямар чулуу олдохгүй байна вэ?
Хариулт: хуурай.
Асуулт: Дэлхий дээр ямар өвчин хэзээ ч өвдөж байгаагүй вэ?
Хариулт: далайн.
А: Юу идэж болохгүй, харин чанаж болох вэ?
Хариулт: хичээл.
Асуулт: Хэрэв үүнийг доош нь эргүүлбэл юу том болох вэ?
Хариулт: 6 дугаар.
Тоть:Би чамтай тоглох дуртай, чи маш идэвхтэй, зоригтой.
Багш:Залуус аа, та бидний төрсөн өдрийн хамгийн том нь хэн болохыг санаж байна уу? Тэгээд хамгийн залуу нь? Мөн уламжлал ёсоор тэдний төрсөн өдрөөр бид тэднийг чихнээс нь татдаг ... 1, 2, 3, ..., ..! Баяр хүргэе! Баяр хүргэе! Баяр хүргэе!
Ингээд л бид дөрөв дэх "Аз" арал руу үл анзаарагдам ойртлоо. Бид эрэг дээр гарч, сонирхолтой зүйлийг хүлээж байна "Уран бүтээлч" тэмцээн(энэ тэмцээнд танд хоёр цаас, эсгий үзэг хэрэгтэй болно).
Тоть:Энэ тэмцээний даалгавар бол хөрөг зурах явдал юм. Багийн ахлагч нар төрсөн өдрийн хүмүүсээ зурж, багаас бүтээлч байдлаа харуулахыг хүссэн цөөн хэдэн хүнийг сонгодог. Оролцогчид нүдийг нь боож, гартаа эсгий үзэг өгөөд хөрөг рүүгээ явна. Эцсийн эцэст юу болох нь тэдний бүтээлч байдлын үр дүн байх болно. Хамгийн сайн хөрөг зураг нь багт нэмэлт оноо өгөх болно. Эхэлцгээе!
Багш:Та ямар сонирхолтой, хөгжилтэй хөрөг зураг авсан бэ! Төрсөн өдрийн хүмүүс болон оролцогчдод баярлалаа гэж хэлцгээе, тэд маш сайн ажилласан! Энэ хооронд бид сүүлчийн арал болох Победа руу явж байна, дахиад жаахан тоглоцгооё! Тоглоомыг Тийм ба Үгүй гэж нэрлэдэг.
Миний анхны тушаалыг сонс
Та бие биедээ тусалдаг
Асуултанд хариулна уу
Зөвхөн "Тийм" ба зөвхөн "Үгүй"
Надад хариулт өгөөч:
Хэрэв "үгүй" бол та хэлээрэй
Дараа нь хөлөө дар
Хэрэв та тийм гэж хэлбэл
Дараа нь алгаа ташаарай.
Хөгшин өвөө сургуульд явдаг. Энэ үнэн үү хүүхдүүд үү? ... (Үгүй - хөлөөрөө тогших)
Тэр ач хүүгээ тэнд авч явдаг уу? Нэг дуугаар хариул ... (Тийм - гараа алгадах)
Мөс хөлдөөсөн ус уу? Бид нэгэн дуугаар хариулдаг ... (Тийм - тэд хөлөөрөө тогшдог)
Баасан гараг - Лхагва гарагийн дараа? Бид хамтдаа хариулах болно ... (Үгүй)
Гацуур үргэлж ногоон байдаг уу? Бид хариулдаг, хүүхдүүд ээ ... (Тийм)
Төрсөн өдөр хөгжилтэй өдөр мөн үү? ... (Тийм)
Та тоглоом, хошигнол хүлээж байна уу? ...(Тийм)
Чи хошин шогийн хувьд зүгээр үү? ...(Тийм)
Бид одоо цэнэглэж байна уу? ...(Үгүй)
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе? ... (Тийм)
Эсвэл эмээ рүү явуулах уу? ... (Үгүй)
Бид тэдэнд шоколад өгөх үү? ... (Тийм)
Сайхан үнсье? ... (Тийм)
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе! Мэдээжийн хэрэг бид хүсч байна:
Илүү их өсөх... (Тиймээ)
Илүү таргалах нь гарцаагүй! ... (Үгүй)
Эрүүл, ухаалаг, хүчтэй байгаарай! ... (Тийм)
Мөн чимээ шуугиантай, маргаантай ... (Үгүй)
Ингэснээр бүх залуус хайртай! ... (Тийм)
Илүү олон удаа цохих оосортой! ... (Үгүй)
Зайрмаг идэхийн тулд! ... (Тийм)
Магадгүй баяр хүргэхээ болих уу? Бид дараа нь тоглох уу? ... (Тийм)
Тоть:Ингээд бид Победа арал дээр ирлээ. Сүүлийн даалгавраа дуусгаж, өнөөдрийн амралтын үр дүнг нэгтгэх л үлдлээ. Уралдаан гэж нэрлэдэг "Өөрийгөө таах"(тоть тоглоомын дүрмийг тайлбарладаг).
(Энэ тэмцээнд оролцогчдын тоогоор духан дээр нааж болох наалт хэрэгтэй болно. Үлгэрийн баатруудыг урьдчилан бичсэн байдаг. Бид оролцогч бүрийн духан дээр наалт нааж, тэднийг харахгүй байх болно. Тэдэн дээр юу бичсэн байна.Хүүхэд бүр хөршийнхөө духан дээр бичсэн зүйлийг хардаг боловч өөрөө бичсэнийг нь хардаггүй.Дараа нь тоглоом эхэлнэ.Тоглогч бүрийн зорилго бол юу болохыг таах явдал юм. Түүний духан дээр аль болох хурдан бичнэ. Тоглогчид "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулж болох асуултуудыг ээлжлэн асуудаг, бусад бүх тоглогчид тэдэнд "үгүй" гэсэн эхний хариулт хүртэл шударгаар хариулах ёстой. "Үгүй" гэж хариулсны дараа ээлж болно. Дараагийн тоглогч руу дамжуулдаг гэх мэт. Жишээлбэл, духан дээрээ "Үнсгэлжин" гэж бичсэн оролцогчоос асуулт асуух ээлж байсан. Асуулт тавьж болно: - Энэ эмэгтэйлэг үү? - Тийм ээ, - бусад нь хариулна. - Тэр үзэсгэлэнтэй юу? - Тийм ээ. - Энэ "Цасан цагаан" мөн үү? - Үгүй. Дараачийн оролцогч асуулт асууж эхлэх бөгөөд өмнөх нь түүнийг тойрог дээр гараа сунгахыг хүлээж байна. Ингээд бүх залуус дарааллаар).
Багш:За, эрхэм найзууд аа, бидний тэмцээнүүд дууслаа. Бид найрамдлын далай дахь бүх арлуудад очиж, хөгжилтэй тоглоом тоглосон. Хайрт залуусаа, надад болон танд тусалсан туслах Тотьдоо баярлалаа гэж хэлмээр байна. Одоо тангарагтанууд үр дүнгээ дүгнэж, сайхан шагналууд таныг хүлээж байна (хөгжилтэй хөгжим сонсогдоно).

Виктор Носовын нэрэмжит MBU 1-р сургууль

Тольятти

Амралтын скрипт

Оюутнуудад баяр хүргэх баяр

Зуны төрсөн өдрийн мэнд хүргэе.

Эмхэтгэсэн:

бага ангийн багш

Плаксина Людмила Викторовна

Тольятти

2015 он

Багш аа

Зуны цэлмэг өдөр хэн бүхэнд

Төрсөн өдрөө тэмдэглэдэг

Бид өнөөдөр баяр хүргэе

Гайхамшигтай өдрийн мэнд, баяр хөөртэй.

Төрсөн өдөр, анхаарлаа хандуулаарай!

Би танд хэлэхэд таатай байна:

Одоо тэд танд баяр хүргэхийг хүсч байна

Таны сайн найзууд!


U. Одоо залуус амралтаа эхэлж байна - Jam Day.

Мөн ангид бид шинэ оддыг гэрэлтүүлэх болно.

Одууд хаана шатаж байна вэ? (Тэнгэрт)

Тэднийг харахын тулд эрдэмтэд тусгай төхөөрөмж зохион бүтээжээ. (телескоп). Шинэ оддыг харахын тулд бид телескоп авдаг (хүүхдүүд гараас нь нугалж, нүдний шил дүрсэлдэг).

Самбарыг анхааралтай ажигла. Чи юу харж байна? (манай орчлон ертөнц)

Одоо энэ одтой орон зайг сайтар ажигла. Чи юу харж байна? (манай одод). Манай оддын нэрийг хэн унших вэ?

Романова Виктория

Данилова Дарья

Нуждин Владислав

Кровикова Анастасия

Русинов Тимур

Залуусаа та бидний төрсөн өдөрт юу хүсэх вэ?

Одоо тоглоом тоглоцгооё

Хөгжилтэй "ТИЙМ-ҮГҮЙ"

Хөгжилтэй данетки - чихрийн цаасгүй -

Зөвхөн "тийм" ба зөвхөн "үгүй" - зөв хариултыг өг!

- Хэрэв та буфет руу гүйвэл өлсөж байна уу? ... (Тийм)

- Тэнгэрт сар од байдаг - Тэгэхээр үд болж байна уу? ... (Үгүй)

- Нисэх онгоцны буудлын галт тэрэгнүүд Тэнгэрт гарахад бэлэн үү? ... (Үгүй)

- Хэн их чихэр иддэг вэ, Тэр чихэрлэг амттай байдаг, тийм үү? ... (Тийм)

- Тогоо, хайруулын таваг Загас барихад шаардлагатай юу? ... (Үгүй)

- Хэрэв та балетад дуртай бол театр руу явах уу? ... (Үгүй)

- Сахлаа, сахал ургуулна Цэцэрлэгт явдаг хүмүүс? ... (Үгүй)

- Үргэлж залхуу байвал тавын өдрийн тэмдэглэлд? ... (Үгүй)

- Та хоолны дуршилтай оройн хоол идсэн, Та баярлалаа гэж хэлэх хэрэгтэй байна уу? ... (Тийм)

- Хэрэв та хаа сайгүй, үргэлж худал хэлдэг бол та үнэнч үү? ... (Үгүй)

- Худагт тунгалаг ус байна уу, Тэнд сэлж, шумбах уу? ... (Үгүй)

"Буудал шидэлт" тэмцээн

Ширээний ирмэг дээр хийлсэн нэгийг тавьдаг бөмбөлөг. Жолооч нүдийг нь боож, нурууг нь ширээ рүү чиглүүлдэг. Дараа нь тэр 5 алхам урагшилж, байрандаа гурван удаа эргэдэг. Дараа нь тэр ширээн дээр буцаж ирээд бөмбөгийг шалан дээр үлээх ёстой. Тэр зөв чиглэлээ алдаж, бөмбөгийг огт байхгүй газраас үлээх магадлалтай. Энэ нь маш хөгжилтэй байх болно! ...

Бүх хүслийг биелүүлэх -

Сайхан амралт - ... (Төрсөн өдөр)

Аав баярын өдрөөр талх хийсэн

Амтат алим ... (бялуу)

Бүх ажлаа хая

Удахгүй бидэн дээр ирээрэй ... (зочид)

Манай хөрш надад өгсөн

Анхилуун сарнай ... (баглаа)

Шинэ тод савлагаанд

Өрөө нь ... (бэлэг)

Манайхаар ирсэн бүх хүмүүс

Би чамайг ... явахыг хүсэх болно (хүснэгт)

Хурц өнгийн боодолтой хувцас өмссөн

Шоколадтай чихэр)

Амаа илүү өргөн нээ

Бид амттай идэх болно ... (бялуу)

Та бялуугаа чанга барь

Би одоо үлээж байна ... (лаа)

Ширээн дээр суух хэрэггүй

Бялуутай халуунаар ууна ... (цай)

Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе

Энд танд нэг том цэцэг байна. Төрсөн өдөр бүрийн ээж нь нэг дэлбээ сонгож, хүүхэддээ хүслийг уншиж өгөөрэй.

(Самбар дээр цаасаар хийсэн цэцэг, дэлбээнүүд дээр хүүхдүүдийг хүсч байна:

    Эрүүл байх!

    Аз жаргалтай байгаарай!

    Нар шиг үзэсгэлэнтэй байгаарай!

    Дууны урсгал шиг байгаарай!

    Эрвээхэй шиг, хөгжилтэй бай!

    Үргэлж хөдөлмөрч байгаарай!

ТОГЛООМ - "ТААЛАГДСАН БОЛ ТЭГВЭЛ ХИЙ" БҮЖИГ.

ХӨДЛӨХ: "ХЭРВЭЭ ТАНД ТААЛАГДСАН БОЛ ИНГЭЖ хийгээрэй"

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: алга таших - алгадах.

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: алга таших - алгадах.

(алга таших)

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: алгадах - алгадах.

Хэрэв танд таалагдаж байвал бусдад үзүүлээрэй

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: алгадах - алгадах.

(Өвдөгөө алгад)

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: тогших - тогших.

Хэрэв танд таалагдаж байвал бусдад үзүүлээрэй

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: тогших - тогших.

(Нураараа шалан дээр (эсвэл ширээн дээр) цохих)

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: дээд - дээд.

Хэрэв танд таалагдаж байвал бусдад үзүүлээрэй

Хэрэв танд таалагдаж байвал үүнийг хий: дээд - дээд.

(Stopp)

Хэрэв танд таалагдаж байвал ингэж хийгээрэй: алга таших - алгадах,

Алдах-алгадах, тогших-тогших, дээд-дээд.

Хэрэв танд таалагдаж байвал бусдад үзүүлээрэй

Хэрэв танд таалагдаж байвал ингэж хийгээрэй: алга таших - алгадах,

Алдах-алгадах, тогших-тогших, дээд-дээд.

ТААЛАЛ: "CAMOMILE ЦУГЛУУЛАХ".

ХӨДЛӨХ: Хивсэн дээр шар chamomile голыг байрлуулж, хүүхдүүдэд цагаан дэлбээ тарааж өгдөг.

Тэргүүлэх:

Одоо бид хүүхдүүд, зочдыг баярын талханд зориулж дугуй бүжигт урьж байна

Алив, тойрогтоо ор.

Илүү чанга, хөгжим тогло!

Хөгжилтэй найзууддаа зориулж,

Бид КАРАВАЙ жигнэх болно!

CARAVAY дугуй бүжгийн тоглоом:

Зуны төрсөн өдөр шиг

Бид талх жигнэсэн

Энд ийм өндөр байна, ийм намхан байна,

Энд ийм оройн зоог байна, энд ийм өргөн байна.

Талх, талх, хүссэн хүнээ сонго!

Мэдээжийн хэрэг, би хүн бүрт хайртай, гэхдээ бидний төрсөн өдөр хамгийн их байдаг.

Одоо бид бүх хүмүүсийг баярын ширээнд урьж байна.

төрсөн өдрийн мэнд хүргэе

2. Мөн бид бүх зүрх сэтгэлээрээ хүсч байна

3. Эрүүл мэндэд - бүхэл бүтэн тэрэг,

4. Амьдралд илүү олон одод байхын тулд,

5. Бага зэрэг асуудалд орохын тулд,

6. Дуулах, бүжиглэх!

7. Далай ямар аз жаргал байсан бэ?

8. Та уй гашууг мэдэхгүй байхын тулд!

9. Ингэснээр та зуун жил амьдрах болно.

10. Мөн тэд амьдралын бэрхшээлийг мэддэггүй байв.

"Төрсөн өдөр"

Үйл явдлын зорилго: оюутнуудад өөрийгөө илэрхийлэх, чадвараа харуулах, багаар ажиллах боломжийг олгох.

Тоног төхөөрөмж: захидал бүхий дугтуй, хайрцаг, баяр хүргэх цахилгаан, оньсого бүхий сагс.

Үйл явдлын явц

Тэргүүлэх 1.

Намар ээлжлэн ирдэг
Үүнд сар бүр, эргэлзээгүй,
Бүтэн жилийн турш хүлээж буй зүйлээ бидэнд өгдөг -
Гайхалтай баяр - Төрсөн өдөр.

Тэргүүлэх 2.

Өнөөдөр бид бүгд цугларсан
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе.
Гэхдээ тэд хаана байна? Би харахгүй байна
Бид хэнийг дуугаар алдаршуулах вэ? (онгорхой хаалга руу эргэх)
Төрсөн өдөр! Хурдан ороорой
Мөн зочдоо баярлуулаарай! (хөгжим тоглодог)

Багш аа.

Эрхэм хүндэт төрсөн өдөр! Эрхэм зочид! Өнөөдөр бидэнд сайхан, сайхан амралт байна. Намрын улиралд төрсөн хүүхдүүддээ төрсөн өдрийн мэнд хүргэхээр бид цугларлаа. Тэднийг угтан авцгаая! Залуус аа, бид найзууддаа юу хүсэх вэ?

(бүлэг хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

Бид бүгд төрсөн өдөрт дуртай
Тэр санаа зовнилоор дүүрэн байсан ч,
Ямар сайхан төрсөн өдөр вэ
Бүтэн жил болох гэж байна.

Төрсөн өдөр бол гайхалтай өдөр юм
Баяр хөөртэй, хөгжилтэй,
Бид танд "маш сайн" байхыг хүсч байна
Та сургуульд сурдаг.

Төрсөн өдөр бол сайхан өдөр
Чанга, хөгжилтэй!
Бид таныг өвдөхгүй байхыг хүсч байна,
Бүрэн аз жаргал
Хэзээ ч бүү санаа зов
Амьдралд илүү их инээмсэглээрэй!

Мөн бид танд хүсч байна
Гэртээ ээждээ туслаарай
Тэгээд мэдээж хэзээ ч
Хүүхдүүдийг битгий гомдоо!

Эрүүл байгаарай, аз жаргалтай байгаарай
Нар шиг үзэсгэлэнтэй байгаарай!
Эрвээхэй шиг, хөгжилтэй бай!
Үргэлж хөдөлмөрч байгаарай!

Тэргүүлэх 1.

Би ойлгохгүй байна! Би зарим нэг хачин дуу чимээг сонсож байна. Залуус аа, та нар юу ч сонсохгүй байна уу?

Тэргүүлэх 2.

Өө, залуус аа, чимээгүй, чимээгүй!
Би хачирхалтай зүйл сонсож байна
Зочин бидэн рүү яарч байна
Тэгээд чимээ шуугиан тарьж байх шиг байна.
Та хэн ч байсан орж ир
Сайхан амраарай залуусаа! (Шуршик орж ирэв)

Шуршик.

Намар намайг чам руу илгээсэн,
Тэр хүргэж өгөхийг хүссэн
Оньсого, бэлэг, удахгүй өөрөө
Би өөрөө энд байна гэж найдаж байна.

Илтгэгч 1.

Бид бэлгийн сагсыг харж байна.
Тэгээд чи өөрөө хэн бэ?
Надад итгээрэй, бид чамайг гомдоохгүй.
Таны нэр хэн бэ, эрхэм зочин?

Шуршик.

Ш-ш-шуш-ш-чик!

Тэргүүлэх 2.

Шуршик? Ямар сонирхолтой нэр вэ!

Шуршик.

Хамгийн хүчтэй царс модны мөчир дээр
Би ходоодоо чангалан суулаа.
Цаг нь ирлээ. Тэгээд тэндээс
Би намрын ой руу ниссэн.
Би намрын навчис дундуур уралдаж,
Навч бүр намайг сэгсэрнэ
Тэгээд хөгшин царс нулимсаа гартал инээв
Тэгээд тэр намайг Шуршик гэж дуудсан.

Илтгэгч 1.

Чамайг яагаад ингэж дууддагийг одоо ойлголоо. Шуршик, намар сагсанд юу илгээсэн бэ?

Шуршик.

Оньсого. Амархан оньсого гэж байдаггүй.
Амьд мэт оньсого байдаг
Оньсого таавар
Хариултыг нь шууд аваарай!

Багш аа.

1. Би зузаан хөл дээр зогсож байна,
Би гөлгөр хөл дээрээ зогсож,
Хүрэн малгай дор

2. Бүх хүүхдүүд салбарууд дээр байна
Төрсөн цагаасаа эхлэн берет
Модноос унах -
Тэд бэрт олохгүй (жедуди)

3. Дугуй, ягаан,
Би мөчир дээр ургадаг;
Томчууд надад хайртай
Мөн бяцхан хүүхдүүд. (алим)

4. Салбараас унах

5. Хүү
Ясны хувцастай. (самар)

Тэргүүлэх 2.

Бид бүх тааварыг тайлсан.
Тэгээд намар ирэхгүй байна.
Тэр аргаа олохгүй байгаа бололтой.

Тэргүүлэх 2.

Залуус аа, Намар бидэнд зам хайж байх хооронд төрсөн өдрийн хүмүүстээ хөгжмийн дугаар өгцгөөе.

Намар.

Сайн уу залуусаа!
Намрын ойд маш сайн
Би явахыг хүсээгүй.
Гэхдээ би үүнийг төрсөн өдрөөрөө мэддэг
Би хүүхдүүдтэйгээ уулзах хэрэгтэй байна.
Эцсийн эцэст төрсөн өдрийн бэлэг
Би өнөөдөр хүргэх ёстой!
Гэхдээ эхлээд тоглоцгооё! ("Хэрэв чамд таалагдаж байвал хий ..." тоглоом тоглож байна)

(дотогш ордогЧантерелл дугтуйтай)

Сайн уу найзуудаа!
Та намайг танихгүй байж чадахгүй!
Чам руу яараарай, яараарай,
Бараг урхинд орчихлоо.
Би бүх замдаа гүйсэн
Гэхдээ захидал алга болоогүй.
Энэ нь бүх амьтдын мэндчилгээг агуулдаг
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе залуусаа!

Багш аа.

Яг цагтаа захидал ирсэн
Юу түүнийг аз жаргалтай болгох вэ?

Чантерелл (захиа унших)

Сайн уу залуусаа! Амьтад танд бичиж байна. Өнөөдөр таны төрсөн өдөр гэдгийг бид олж мэдэв. Бид танд захидалдаа баяр хүргэхийг хүсч байна, бид үнэгтэй хамт илгээх ёстой байсан. Бидний хов жив зальтай, хөл дээрээ хурдан байдаг. Ойн шувууд таныг үнэгтэй мэндлэхийг гуйж байна. Лесовичок өвөө хүртэл бидэнд захидал бичихэд тусалсан. Та нарыг нямбай, дуулгавартай байхыг хүсч байна, хүүхдүүдийг битгий гомдоо, хурдан том болоорой! Өнөөдөр таны төрсөн өдрөөр цурхай тушаалаар хүссэн бүхэн тань тэр цагт биелэх болтугай! Зуны улиралд та бүхнийг манайхаар зочлон сайхан алхаж, дуулга, хайрцаг бэлэглэхийг хүсч байна!

Багш аа.

Хайрцаг нээхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Магадгүй та түүнээс асуух хэрэгтэй болов уу?

Чантерелл.

Чи хайрцаг, нээ
Удахгүй нээгдэнэ!
Оролдоод үзээрэй
Үүнийг илүү хөгжилтэй болгохын тулд!

Багш аа.

Залуус аа, бүгдээрээ нэгдцгээе!

(Хайрцаг нь "Тэд болхи гүйцгээе ..." дуугаар нээгдэнэ)

Намар.

Тэгээд одоо цаг нь болсон
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе.
Гайхамшигтай өдрийн мэнд, төрсөн өдрийн мэнд,
Бид танд баяр хүргэе.
Төрсөн өдрийн бэлэг
Бид баяртайгаар хүргэж байна.

(Хаалга тогших)

Хар тугалга 1.2 (найрал дуугаар)

Тэнд хэн байна?

Печкин.

Энэ бол би, шууданчин Печкин! Баяр хүргэсэн цахилгаан утас авчирсан. Би гайхаж байна, хэнээс вэ? Дараа нь сонс!

    Эрхэм залуусаа! Төрсөн өдрийн мэнд! Би нисч чадахгүй, Хүүхдийн төрсөн өдрийн үдэшлэг дээр хэт их чанамал идсэн.

    Төрсөн өдрийн мэнд! Залуус аа, найзууд болцгооё!

    Төрсөн өдрийн мэнд! За, төрсөн өдрийн хүү минь, хүлээ!

    Би эмээгээ орхисон, би өвөөгөө орхисон, би баавгайг орхиж, залууст төрсөн өдрийн мэнд хүргэе!

Багш аа.

Тэгээд одоо тоглоцгооё! (хөгжмийн тоглоомууд явагддаг)

Намар .

Бид амралтаа орхисон нь харамсалтай.
Харин намрын ой Шуршиктай хамт биднийг хүлээж байна.
Бид удаан хугацаанд санах болно
Гайхамшигтай амралт - төрсөн өдөр!

Шуршик.

Баяртай, залуусаа!

Тэргүүлэх 2.

Бид амралтдаа итгэдэг
Та хэзээ ч уйддаггүй.
Зочиддоо баяртай гэж хэлэхэд:
"Бид таныг өвлийн улиралд дахин хүлээж байна!" (цайны үдэшлэг)

Ном зүй:

    Троицкая Н.Б., Королева Г.А. Сценариуд сургуулийн амралт. "Дрофа", Москва, 2003 он.

    1000 оньсого. Ярославль "Хөгжлийн академи", 1997 он

    Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа: / Auth.-comp. О.Е.Жиренко, Л.Н.Яровая.- М: VAKO, 2006.

    "Бага сургууль" сэтгүүл.

    "Сургалтын зөвлөл" сэтгүүл.

1"А" ангийн төрсөн өдөр

11-р сарын 27-нд нэгдүгээр ангийн сурагчид, тэдний ангийн багш, эцэг эхчүүд "Дружба" нэмэлт боловсролын төвийн тохилог танхимд цугларч, зун, намрын улиралд төрсөн хүүхдүүдэд төрсөн өдрийн мэнд хүргэе.

Төрсөн өдөр гэж юу вэ?

Би эргэлзээгүйгээр хариулах болно:

Боксын өдөр, бялуу,

Инээмсэглэл, цэцэгсийн өдөр.

Галзуу хөгжилтэй өдөр

Хөгжилтэй сэтгэлийн өдөр!

Шинэ санааны өдөр

Найзуудаас бэлэг авах өдөр.

Хүүхдийн боловсролын "Дружба" төвийн багш-зохион байгуулагч Августа Константиновна Блинова баярын арга хэмжээг удирдан явуулж, хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой, сэтгэл хөдөлгөм баярын хөтөлбөр бэлдсэн.

Баярын эхэнд төрсөн өдрийн хүмүүсийг танилцуулав: тэдний арван тав нь байна. Зуны халуун дулаан үдэш гэр бүлийн хүрээнд тэд долоо дахь төрсөн өдрөө тэмдэглэв: Валерия Фаттахова, София Беленко, Денис Щербаков, Виолетта Полетаева, Ирина Тутубалина, Константин Абдалов, Милана Байгужина. Намар хайртай хүмүүсийнхээ хүрээнд тэд дараагийн долоо дахь төрсөн өдрөө тэмдэглэв: Цыбулский Александр, Каримова Мария, Гафарова Карина, Мунина Мария, Полюхин Андрей, Зотова Ксения, Бородулина Михаил, Якубжанова Карина.

Баярын үеэр төрсөн болон төрсөн бус өдрүүдийг хоёр багт хувааж, багийн ахлагчдыг сонгон, бие биетэйгээ бүтээлчээр өрсөлдөж, дуртай амттан, дуртай хүүхэлдэйн киноныхоо баатруудаар чихрийн цаас зурж, хөгжилтэй хөгжимд бүжиглэж, асуултуудад хариулав. Тэд ид шидийн эсийн ард сонирхолтой даалгавар, тоглоом, тэмцээн нуугдаж байсан "Tic-tac-toe" дуртай тоглоомоо тоглов. Нэг үгээр хэлэхэд уйдах цаг байсангүй.



Эцэг эхчүүд ч анзааралгүй өнгөрөөгүй. Мөн тэднийг "Хамгийн үзэсгэлэнтэй инээмсэглэл" гар зургийн уралдаанд оролцохыг урьсан.

Энэхүү баярын зорилго нь зөвхөн төрсөн өдрийн мэнд хүргээд зогсохгүй нэгдүгээр ангийн сурагчдын оюуны болон бүтээлч, зохион байгуулалтын чадварыг хөгжүүлэх, авхаалж самбаа, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, одоогийн нөхцөл байдлыг хурдан удирдах, нэгдэх явдал байв. багийн ажил, эцэг эх, хүүхдүүдийн хооронд халуун дулаан уур амьсгалыг бий болгох, - гэж ангийн багш Резида Файзжановна Валеева хэлэв.

Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд эх үрсийн баяраар ээж, эмээ нартаа баяр хүргэхээ мартсангүй. Тэдэнд сайхан үгс, гараар хийсэн аппликейшн бүхий ханын сонин бэлэглэжээ.

Таны олон шөнө нойргүй өнгөрчээ

Бидний хувьд санаа зоволт, санаа зовнилыг тоолж баршгүй,

Дэлхий танд мөргөж, хайрт ээж ээ,

Та дэлхий дээр байгаагийн төлөө.

Төрсөн өдрийн бүх хүүхдүүдэд Резида Файзжановнагийн бэлэг болгон "Сургуулийн номын сан" цувралаас хичээлээс гадуур уншихад зориулсан өнгөт зурагтай сайхан номуудыг хүлээн авав.

Би танд аз жаргал, баяр баясгаланг хүсч байна!

Сургуульдаа сайн сурдаг

Үнэнийг хэлэхэд шаргуу хөдөлмөрлө.

Биеийн тамирын хичээлтэй нөхөрлөөрэй

Хүчтэй нөхөрлөлийг эрхэмлэ!

Өвдөж болохгүй, цөхрөл бүү зов.

Гэртээ ахмадуудад тусал.

Муу цаг агаарыг орхихын тулд

Тэд үргэлж аз жаргалтай байсан!

Та бүхэнд нар, аз жаргал хүсье

Мөн олон жилийн турш инээмсэглээрэй!

Төрсөн өдрийн үдэшлэг цай, амттангаар өндөрлөв. Амралт амжилттай болж 1-р ангийн сурагчид урам зоригтойгоор гэртээ харьлаа.

Нэгдүгээр ангийн сурагчдын эцэг эхчүүд бид Августа Константиновнад хүүхдүүдэд зориулсан сайхан амралтанд талархаж байгаагаа илэрхийлж байна.

Тоглоом "Хүсэлчид".
Та бие биедээ тусалдаг
Асуултанд хариулна уу
Зөвхөн "Тийм" ба зөвхөн "Үгүй"
Надад хариулт өгөөч:
Хэрэв "Үгүй" гэж хэлээрэй
Дараа нь хөлөө дар
Хэрэв та тийм гэж хэлбэл
Дараа нь алгаа ташаарай.
Хөгшин өвөө цэцэрлэгт явдаг.
Энэ үнэн үү хүүхдүүд үү? ... ("Үгүй!" - хүүхдүүд хөлөөрөө тогшдог)
Тэр ач охиноо тэнд авч явдаг уу?
Нэг дуугаар хариул ... ("Тийм!" - гараа алгадах)
Төрсөн өдөр хөгжилтэй өдөр мөн үү? ... (Тийм)
Та тоглоом, хошигнол хүлээж байна уу? ...(Тийм)
Чи хошин шогийн хувьд зүгээр үү? ...(Тийм)
Бид одоо цэнэглэж байна уу? ...(Үгүй)
Төрсөн өдрийн охиндоо баяр хүргэе? ... (Тийм)
Эсвэл эмээ рүү явуулах уу? ... (Үгүй)
Бид түүнд шоколад өгөх үү? ... (Тийм)
Сайхан үнсье? ... (Тийм)
Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе!
Мэдээжийн хэрэг бид хүсч байна:
Лизуткаг илүү өсгөх ... (Тийм)
Илүү таргалах нь гарцаагүй! ... (Үгүй)
Эрүүл, ухаалаг, хүчтэй байгаарай! ... (Тийм)
Мөн чимээ шуугиантай, маргаантай ... (Үгүй)
Тиймээс эцэг эхчүүдэд хайртай! ... (Тийм)
Илүү олон удаа цохих оосортой! ... (Үгүй)
Зайрмаг идэхийн тулд! ... (Тийм)
Магадгүй баяр хүргэхээ болих уу?
Бид тоглоом тоглох ёстой юу? ... (Тийм)

ТААВАР

1. Би зузаан хөл дээр зогсож байна,
Би гөлгөр хөл дээрээ зогсож,
Хүрэн малгай дор
Хилэн доторлогоотой. (мөөг)

2. Бүх хүүхдүүд салбарууд дээр байна
Төрсөн цагаасаа эхлэн берет
Модноос унах -
Тэд бэрт олохгүй (жедуди)

3. Дугуй, ягаан,
Би мөчир дээр ургадаг;
Томчууд надад хайртай
Мөн бяцхан хүүхдүүд. (алим)

4. Салбараас унах
Алтан зоос. (Намрын навч)

5. Хүү
Ясны хувцастай. (самар)

Нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах!
Энэ нийтлэл хэрэг болсон уу?
Тиймээ
Үгүй ээ
Хариу өгсөнд баярлалаа!
Алдаа гарсан тул таны саналыг тоолоогүй.
Баярлалаа. Таны зурвас илгээгдлээ
Та текстээс алдаа олсон уу?
Үүнийг сонгоод товшино уу Ctrl+Enterтэгээд бид үүнийг засах болно!